Audiobooki są po prostu świetne – możesz je zabrać ze sobą w dowolne miejsce, wygodnie iw dużych ilościach za pomocą smartfona lub tabletu. Nie tak jak w starych pudełkach CD, w których zawsze brakowało jednego z dysków i które słychać było właściwie tylko w samochodzie. Cyfrowe książki audio skracają czas oczekiwania i podróży wszystkimi środkami transportu lub pomagają zasnąć. Ponadto audiobooki łączą w sobie to, co najlepsze w świecie książek i filmów!

Zalety cyfrowych książek audio

Książka audio – jeśli nie jest to ekscytująca, pełna przygód opowieść – może działać odprężająco, a tym samym pomagać przed pójściem spać lub podczas zasypiania. Jako nastolatek często słuchałem też audiobooków, aby się zrelaksować. I każdego wieczoru po bajce na dobranoc moja córka słucha książki audio, aby pomóc jej zasnąć – działa świetnie!

Audiobooki przybliżają także dzieciom nowe gatunki i nowe światy książek, zwłaszcza jeśli chodzi o dłuższe książki. W ten sposób w szczególności dzieci, które wcześniej być może nie potrafiły tak wiele zrobić z książkami, mogą wykorzystać audiobooki do poznania gatunków, które lubią bardziej niż te, które czytają w szkole. Szczególnie w przypadku rzędów może to również przyczynić się do motywacji do czytania.

Audiobooki promują i kwestionują umiejętności słuchania, ponieważ wymagają spokojnej koncentracji. Nawet ja zauważam raz po raz, kiedy słyszę thriller lub coś podobnego, jak ważne jest, aby skoncentrować się na tym, co usłyszałem, aby nie zgubić wątku historii. Nawet w szkole podstawowej regularne słuchanie książek audio może promować tę zdolność koncentracji.

Książki dla uszu

Oprócz przyjemnego głosu profesjonalnego narratora, audiobooki oferują również informacje akustyczne, takie jak odgłosy otoczenia lub muzyka, które ożywiają to, co słychać. Podczas słuchania obrazy automatycznie pojawiają się w głowie. Fascynujące jest również słuchanie książki audio po raz drugi lub cofanie się do historii. Za każdym razem czuję, że widzę oczami wyobraźni miejsce, w którym usłyszałem ten fragment po raz pierwszy.

Książki audio są więc czymś dla oczu i uszu. To sprawia, że audiobooki są idealnym medium dla dzieci. Czy to podczas długich podróży samochodem, czy gdy rodzice nie mają czasu na samodzielne przeczytanie bajki (na dobranoc). Lub jeśli rodzic po prostu nie może zmusić się do przeczytania ulubionej historii dziecka po raz setny.